Polska Szkola Breda

Historia i cel szkoły

Geschiedenis en doel van school

Szkoła Polska w Bredzie została założona w 1997 roku przez panią Mary Eberle-Jaworski która jest córką Warszawiaka Stanisława Jaworskiego, żołnierza pierwszej dywizji pancernej generała Stanisława Maczka. W Bredzie do tej pory widać polskie ślady.

W 2002/2003 roku pani Mary Eberle-Jaworski wyjechała do Hagi przekazując funkcję przewodniczącej szkoły na ręce syna Maczkowca Ada Morenc. Nowy zarząd działał do 31 grudnia 2013 roku kiedy przewodniczącą szkoły została Małgorzata Lubbers-Dąbrowska.

Celem szkoły jest umożliwienie nauki języka polskiego oraz zapoznanie się z kulturą i tradycjami polskimi.  Lekcje są przystępne dla dzieci które dobrze władają językiem polskim jak również dla dzieci polskiego pochodzenia dla których język polski jest językiem drugim (rodziców).

Obok regularnych zajęć dzieci naszej szkoły biorą udział w różnych konkursach plastycznych i teatralnych. Organizujemy również spotkania świąteczne i inne spotkania/imprezy dla całych rodzin.

Zdjecie zrobione bylo na zakończenie roku szkolnego 2002/2003. Trzecia od prawej strony pani Mary Eberle-Jaworski, założycielka szkoły.

foto Henny Lubbers

Polskie Ślady w Bredzie

Breda jest najbardziej polskim miastem w Holandii – przez pamieć  Polaków, żołnierzy Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej dowodzonej przez generała Stanisława Maczka, którzy wyzwolili to miasto 29 października 1944 i w nim zimowali w roku 1944-45, nawiazujac wezły przyjazni i miłosci z mieszkancami oraz przez duza ilosc zołnierzy, którzy osiedlili sie tutaj po wojnie.

Jest to miasto, w którym przez szereg miesiecy od zakonczenia wojny nie znikały z okien domów i wystaw sklepowych napisy po polsku „Dziekujemy Wam Polacy” oraz gdzie na kazdym kroku mozna spotkac slady pamieci.

W sali recepcyjnej ratusza znajduje sie „Honorowa tablica na czesc Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej”, honorowego obywatela tego miasta. Specjalna uchwała rady miejskiej nadano honorowe obywatelstwo wszystkim zołnierzom dywizji. Rada uwzgledniła to, ze ta polska dywizja przez swój wojskowy talent i brawure zasłuzyła na niespłacalna wdziecznosc ludnosci miasta Bredy.

W dziesieciolecie bitwy o Brede odsłonieto pomnik w parku miejskim Wilhelminapark” przy ulicy generała Maczka. Jest to miejsce, gdzie oddziały polskie stoczyły ciezki zbój z ukrytymi w Wilhelminapark Niemcami. Pomnik ten składa sie z marmurowej kolumny na szczycie której znajduje sie kula ziemska a na niej dwa orły.

Orzeł polski zwycieza w walce orla niemieckiego. Na cokole są wyryte słowa w jezyku holenderskim: „W podziece naszym polskim wyzwolicielom – 29 pazdziernika 1944 r.” oraz polski orzeł. Po drugiej stronie alei, na podmurowaniu z odpowiednio wyjasniajaca tabliczka, stoi niemiecki czołg typu Panter zdobyty w walkach i ofiarowany przez dywizje miastu. Kapliczke Matki Boskiej Czestochowskiej jako kolejne podziekowanie „zbudowano w Roku Maryjnym 1954 w podziece za wyzwolenie w 1944 r.” (...)

W centrum miasta w kosciele sw. Józefa (zbudowanym w 1430 r.) mozna obejrzec witraz przedstawiajacy wyzwolenie Bredy. Polscy zołnierze wjezdzaja do miasta na białych koniach. Jeden z zołnierzy trzyma sztandar z wizerunkiem Matki Boskiej Czestochowskiej. Ponad nim znajduje sie polski orzeł w koronie.

Po prawej stronie powiewa flaga holenderska, amerykanska i angielska. Pod obrazem widnieje napis: „W niedziele, 29 pazdziernika 1944, w Swieto Chrystusa Króla, zostały nasze modlitwy do Maryi wysłuchane i nasze miast zostało wyzwolone przez aliantów”.

W Bredzie znajduje sie równiez  muzeum poświecone Generałowi i jego zołnierzom. W  okolicach Bredy znajduja sie trzy Polskie Cmentarze Honorowe na których pochowani sa żołnierze Generała Stanisława Maczka którzy walczyli „Za Wasza i Nasza Wolność”. Polegli w walkach o miasto i okolice. Na najwiekszym z tych cmentarzy przy Ettensebaan, zgodnie z ostatnim życzeniem, został pochowany wsród swoich zołnierzy, zmarły w wieku 102 lat w Szkocji, 11 grudnia 1994 roku, sam Generał broni dowódca 1 Dywizji Pancernej, Stanisław Maczek. Drugi Polski Wojskowy Cmentarz Honorowy znajduje sie w dzielnicy Bredy Ginneken przy ulicy Vogelenzaglaan 13, a trzeci w Oosterhout przy Veerseweg 54.

Materiały opracowane przez Stowarzyszenie Kulturalne „Polonia” w Bredzie - Bredase Culturele Vereniging „POLONIA”

Zródło: www.100pdh.jdm.pl/breda.php

Poprzedni zarząd szkoły do 31-12-2013